RESULTAT 2018

Som totalsegrare stod Hans Caspersson (Segelsällskapet Slören) / Fredrik Eliasson (Segelsällskapet Slören), med båten SWE-4808 DEN RöDE (Dehler 33 Cr). De kom i mål med korrigerad tid på 27:09:30.

Overall.

1. SWE-4808 DEN RöDE - VANDRINGSPRIS!
Hans Caspersson (Segelsällskapet Slören) / Fredrik Eliasson (Segelsällskapet Slören)
Dehler 33 Cr

2. SWE-10070 FARRGO
Magnus Witting (Björlanda Kile Segelsällskap) / Per Algotsson (Björlanda Kile Segelsällskap)
Farr 30

3. SWE-27 IKIGAI
Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar) / Urban Lagneus (Segelsällskapet Viken Ägir)
Arcona 380


Se hela resultatlistan här!

Klass 1.

1. SWE-280 VITA
Johan Johansson (Hjuviks Båtklubb) / Anders Ekberg
Cumulus 

2. SWE-378 PIPISTRELLO
Pontus Göransson (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb) / Dan Göransson 
POGO650


3. SWE-17 SALTA
Ulf Danielsson (Lerums Segelsällskap) / Magnus Andren (Segelsällskapet Viken Ägir) 
Albin Alpha

Klass 2.

1. SWE-139 LIONESS
Tommy Strandberg (Tjörns Segelsällskap) / Bosse Bergqvist
Contrast 33

2. SWE-81 QETESH
Björn Wärnberg (Ljungskile Segelsällskap) / David Klemetz (Alingsås Segelsällskap)
Albin Nova

3. SWE-81 SWEA
Lars Ove Swedenfeldt (Segelsällskapet Viken Ägir) / Mats Wilhelmsson (Segelsällskapet Viken Ägir)
6metre CR

klass 3.

1. SWE-11128 CALYPSO
Per Lindell (Björlanda Kile Segelsällskap) / Fabian Tillig
Pogo 850

2. SWE-9 FLAMMAN
Gunnar Ödman (Göteborgs Yacht Club) / Emil Fägerwall-Ödman (Göteborgs Yacht Club)
Smaragd

3 . SWE-623 TYRA
Claes Ödman (Göteborgs Kungl Segel Sällskap) / Bo Johannisson
J/80

KLass 4.

1. SWE-4808 DEN RöDE
Hans Caspersson (Segelsällskapet Slören) / Fredrik Eliasson (Segelsällskapet Slören)
Dehler 33 Cr

2. SWE-6830 REBELLION
Carl Fjällman (Hjuviks Båtklubb) / Bernt Fjällman (Hjuviks Båtklubb)
Archambault

3. NOR-283 MELGES
Børre Søraas-Sæther (Nesodden Seilforening) / Gustav Gabinus (Bohuslänska Jaktklubben)
Melges 24

KLASS 5.

1 SWE-10070 FARRGO
Magnus Witting (Björlanda Kile Segelsällskap) / Per Algotsson (Björlanda Kile Segelsällskap)
Farr 30

2. SWE-27 IKIGAI
Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar) / Urban Lagneus (Segelsällskapet Viken Ägir)
Arcona 380

3. SWE-11131 LA PRIMERA
Peter Lundgren (Stenungsunds Segelsällskap) / Andreas Håkansson
Sunfast 3600

KlASS 7.

1. SWE-43 DRAGONFLYWEST
Matthias Schilke (Dalarö Båtklubb) / Andreas Turesson (Segelsällskapet Viken Ägir)
Dragonfly 28 Sport

2. SWE-139 TRITON
Jonny Petersson (Stenungsunds Segelsällskap) / Sebastian Glansk (Björlanda Kile Segelsällskap)
Dragonfly 800

BÄSTA MIXADE BESÄTTNING.

NOR-15670 - MIKA
Harald Walder (Bærum Seilforening)
Christine Walder (Bærum Seilforening)

BÄSTA BESÄTTNING YNGRE ÄN 26 ÅR.

SWE-9267 - PILA
Mattis Ekvall (Bohuslänska Jaktklubben)
Edvin Gipperth (Marstrands Segelsällskap)

BÄSTA SEGELKLUBB.

Björlanda Kile Segelsällskap

Klasspriser.

ARCONA
SWE 27 - IIKIGAI

Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Urban Lagneus (Segelsällskapet Viken Ägir)

CONSTRAST 33
SWE 139 - LIONESS
Tommy Strandberg (Tjörns Segelsällskap)
Bosse Bergqvist

CUMULUS
SWE 434 - STRECKET
Johan Söderberg (Björlanda kile Segelsällskap)
Tord Björkkvist (Björlanda kile Segelsällskap)

FIRST 35
SWE 23 - ELUSIVE

Krister Gustafsson (Xss)

SEASCAPE
SWE 40 - BLACK MAGIC

Bert Forsberg (Kungl. Svenska Segelsällskapet)
Robin Forsberg (Kungl. Svenska Segelsällskapet)

SMARAGD
SWE 9 - FLAMMAN

Gunnar Ödman (Göteborgs Yacht Club)
Emil Fägerwall-Ödman (Göteborgs Yacht Club)

XP-38
SWE 33 - BLUES

Hans Johansson (Stenungsunds Segelsällskap)
Henke Hansson (Stss)

XP-33
SWE 39 - NORIX

Stephan Berntsson (Tjörns Segelsällskap)

X-332
SWE 306 -X3M
Bertil Rohlén (Björlanda Kile Segelsällskap)
Göran Tennby (Björlanda Kile Segelsällskap)

X-99
SWE-346 - PIANO
Hugo Norell (Segelsällskapet Slören)
Nils Ekholm (Segelsällskapet Slören)