RESULTAT 2020

Som totalsegrare stod Bo Bergqvist (Marstrands Segelsällskap) / 
Sten Bergqvist (Hjuviks Båtklubb), med båten SWE-100 NN (X-332). 
De kom i mål med en korrigerad tid på 26:17:16.

Overall.

1. SWE-100 NN - VANDRINGSPRIS!
Bo Bergqvist (Marstrands Segelsällskap)
Sten Bergqvist (Hjuviks Båtklubb)
X-332

Se hela resultatlistan för totalresultatet här!

Klass 1.

1. SWE-269 PATAGONIA
Olof Zachrisson (Mollösunds Båtförening
Magnus René (Käringö Segelklubb))
Cumulus


2. SWE-67 OSKAR
Hans Oskarsson (Stenungsunds Segelsällskap)
Patrik Persson (Björlanda Kile Segelsällskap)
Accent

3. SWE-280 VITA

Johan Johansson (Hjuviks Båtklubb)
Anders Barne ()
Cumulus

4. SWE-89 RETRO BALLOON

Staffan Cederlöf (Stenungsunds Segelsällskap)
Gustav Gabinus (Bohuslänska Jaktklubben)
Compis 28

Klass 2.

1. SWE-101GRåå
Peter Gustafsson (Göteborgs Yacht Club)
Pelle Pedersem (Göteborgs Yacht Club)
Dominant Race Special

2. SWE-10588 INTERMEZZO

Bo Callenberg (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Lars Martin Arendal (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
X-302

3. SWE-42 LåGSJö BåTBYGGERI
Johannes Sörqvist (Bohuslänska Jaktklubben)
Petrus Sörqvist (Bohuslänska Jaktklubben)
CB66

4. SWE-33 BANNIE
David Kinberger (Björlanda Kile Segelsällskap)
Josefin Ellmarker (Björlanda Kile Segelsällskap)
Banner 30

klass 3.

1. SWE-100 NN
Bo Bergqvist (Marstrands Segelsällskap)
Sten Bergqvist (Hjuviks Båtklubb)
X-332

2. SWE-4808 DEN RöDE
Hans Caspersson (Segelsällskapet Slören)
Fredrik Eliasson (Segelsällskapet Slören)
Dehler 33

3. SWE-623 TYRA
Claes Ödman (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Bo Johannisson (Kungl Svenska Segel Sällskapet)
J-80

4. SWE-80 DAN TURESSON
Dan Turesson (Segelsällskapet Viken Ägir)
Andreas Turesson ()
X-332

5. SWE-23 ASTERIX
Anders Norrman (Gamla Stans Yacht Sällskap)
Christian Grundberg ()
Seascape 27

KLass 4.

1. SWE-666 JARVIS
Lukas Andersson (Vänersborgs Segelsällskap)
Pontus Andersson (Vänersborgs Segelsällskap)
Melges 24

2. SWE-79881 J88.SE
Jonas Dyberg (De Tio Öarnas Segelsällskap)
Roger Ohlsson (Hovås Yacht Club)
J/88

3. SWE-6830 REBELLION
Carl Fjällman (Hjuviks Båtklubb
Jocke Cordaly (De Tio Öarnas Segelsällskap))
Archambault GS 32

4. SWE-11 LADY GODIVA

Anders Dahlsjö (Lerkils Båtsällskap)
Emma Sundén (Käringö Segelklubb)
Dominant 105

5. SWE-536 EASY DECISION
Thomas Dahl (Stenungsunds Segelsällskap)
Svante Arvidsson (Stenungsunds Segelsällskap)
Melges 24

6. SWE-3 KAIDA
Johan Wetterlundh (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Lennart Eriksson (Segelsällskapet Slören)
Salona 33

7.  SWE-3 HEDDA

Patrik Andersson (Karlstads Segelsällskap)
Samuel Victorin ()
Alltiett 35

KLASS 5.

1. SWE-10070 FARRGO
Magnus Witting (Björlanda Kile Segelsällskap)
Per Algontsson (Björlanda Kile Segelsällskap)
Farr 30

2. SWE-27IKIGAI
Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Urban Lagneus (Segelsällskapet Viken Ägir)
Arcona 380

3. SWE-9267 PILA
Mattis Ekvall (Bohuslänska Jaktklubben)
Helge Ekvall (Bohuslänska Jaktklubben)
Mannerberg38

4. SWE-3 DRAKLUNNE
Mattias Wilson (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Peter Jacobsson (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Bavaria 38 match

5. SWE-550 CLOUDREPUBLIC
Lars Bergkvist (Segelsällskapet Svearna)
Jonas Claesson (Westerviks Segelsällskap)
DC33TEN

KLASS 6.

1. DEN-36789 ESBERN SNARE
Martin Meredin (Kalundborg Sejlklub)
Ole Meredin ()
LANDMARK 43

KlASS 7.

Inga startande båtar i denna klassen!

Se hela klassresultatlistan här!

BÄSTA KVINNLIGA BESÄTTNING.

SWE-15 SMERALDA
Merit Kaal (Långedrags Segelsällskap)
Emma Dalväg (Långedrags Segelsällskap)
Smaragd

BÄSTA MIXADE BESÄTTNING.

1. SWE-33 BANNIE
David Kinberger (Björlanda Kile Segelsällskap)
Josefin Ellmarker (Björlanda Kile Segelsällskap)
Banner 30

2. SWE-11 LADY GODIVA
Anders Dahlsjö (Lerkils Båtsällskap)
Emma Sundén (Käringö Segelklubb)
Dominant 105

3. SWE-6 COQUETTE IV
Anders Kuikka (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb)
Ann Kuikka (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb)
Xp-33

BÄSTA BESÄTTNING YNGRE ÄN 26 ÅR.

SWE-42 LåGSJö BåTBYGGERI
Johannes Sörqvist (Bohuslänska Jaktklubben)
Petrus Sörqvist (Bohuslänska Jaktklubben)
CB66

BÄSTA SEGELKLUBB.

Göteborgs Kungliga Segelsällskap

Klasspriser.

SMARAGD
SWE-117 NöJESMASKINEN
Martin Bengtsson (Tjörns Segelsällskap)
Magnus Ullman ()

Arcona 380
SWE-27 IKIGAI
Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Urban Lagneus (SegelSällskapet Viken Ägir)

FIRST 31.7
SWE-374 OURSY
Hans Helgesson (De Tio Öarnas Segelsällskap)
Martin Hellgesson ()

X-332
SWE-100 NN 
Bo Bergqvist (Marstrands Segelsällskap)
Sten Bergqvist (Hjuviks Båtklubb)

Xp-33
SWE-6 COQUETTE IV
Anders Kuikka (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb)
Ann Kuikka (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb)